תקשורת, ניווט ומחשוב

כוכב אחד2 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 תגובות, מומצע: 5.00 מתוך 5)
Loading…

 

תקשורת, ניווט, מחשוב – שלושה גורמים שהתפתחו מאוד בשנים האחרונות עם התפתחותה המואצת של הטכנולוגיה והגלובליזציה שהתרחשה בעולם.
המטיילים בשנות ה-80, ה-90 ואפילו בשנות ה-2000 המוקדמות טסו בידיעה שברגע שהם נכנסים לדלת המטוס, הם נכנסים לניתוק ממושך מהבית ומהחברה שאליה הם רגילים.
אפשרויות התקשורת עם ישראל הסתכמו בטלפון אחת לכמה ימים במקרה הטוב ועד לדואר שמגיע באיחור של חודש במקרה הרע.
תמונות שצילמנו מהטיול היו נשארות במצלמה או מפותחות בחנות צילום מקומית ונשלחות הביתה בתקווה שיגיעו בשלום, ללא אפשרות לשמור את התמונה במחשב או לשתף עם החברים בפייסבוק רחמנא ליצלן.
הניווט בדרכים נעשה באמצעות מפה, שמידת מהימנותה הוטלה בספק, ועל GPS לא היה בכלל מה לדבר.
הזמנות כרטיסים, מלונות, אוטובוסים – הכל נעשה טלפונית או פרונטלית והגביר את תחושת אי הודאות מחד, ותחושת העצמאות וההרפתקנות מאידך.
והיום – הכל נגיש בלחיצת כפתור. GPS – יש. מחשבים ואינטרנט בכל פינה – יש. סמארטפונים וחבילות תקשורת – יש.
במדריך זה נסקור בקצרה את האפשרויות הרבות שהטכנולוגיה הביאה עמה לעולם המטיילים.

מאז הומצא ה-GPS הראשון ועד היום, תחום זה עבר גלגולים רבים, והיום ניתן ללכת לסופר ולמצוא את הדרך הבטוחה והקצרה ביותר אליו. התוכנות הפופולריות הן maps.me, waze וכמובן google maps, שמאפשרות לשמור מקומות, לבחור את הדרך הקצרה והבטוחה ביותר, להודיע לחברים היכן בדיוק נמצאים (אפשרי גם באמצעות תוכנות צ'אטים כמו ווטסאפ) ולמעשה למצוא כל סנטימטר שחפצים בו. גם בתחום הרכב המצב דומה, ואותן תוכנות שמשמשות אותנו בעת הליכה משמשות אותנו גם בנהיגה ברכב. למעשה היום ניתן לעבוד גם במצב offline, ולהוריד מפות גם כאשר איננו מחוברים לרשת (ובאוסטרליה זה בהחלט יכול לקרות). אפליקציה מומלצת היא wikicamps, שהיא רשת חברתית בה מטיילים מעדכנים ומדרגים מקומות בהם היו על פי קטגוריות שונות ומגוונות. האפליקציה מאפשרת לגלות מקומות שרק מעטים מכירים, ועוזרת לתכנן את היום בהתאם למיקום האטרקציות והמקומות שמעניינים אתכם, ובהתאם לציון שקיבלו. האפליקציה עוברת גם במצב offline, אך יש להוריד את המפות כאשר אתם מחוברים. האפליקציה חינמית ל-14 יום ולאחר מכן בתשלום. אפליקציה מומלצת נוספת היא Campermate, שדומה מאוד ל-Wikicamps. לסיכום, הניווט היום פשוט מאוד לשימוש, ואם אינכם בטוחים לאן אתם צריכים ללכת או לא רוצים להסתמך על מפות נייר, זוהי אפשרות קלה, נוחה וזולה להשתמש באמצעים ממוחשבים כדי למצוא את דרככם ליעדכם הבא.
בניו זילנד מספר חברות טלפונים אשר שולטות בשוק ומציעות חבילות שונות ומגוונות, המותאמות לכל סוגי המטיילים. מלבד חברות אלו, שנציגן בקצרה בהמשך, ניתן להשתמש בכרטיס חיוג נטען או לחילופין סים בינלאומי של אחת מחברות הטלפונים הניידים בארץ, אולם יש לציין כי אפשרויות אלו מוגבלות היות וחלקן יקרות ואילו חלקן פשוט לא עונות על צרכי המטייל, שזקוק לאפשרות לתקשר עם המקומיים, ולכן יעדיף מספר מקומי שישרת אותו נאמנה. ניתן באופן כללי לומר כי הקליטה בניו זילנד טובה, אך באזורי הטרקים היא כמעט ואיננה קיימת. חברות הטלפונים המובילות בניו זילנד הן: טלקום (Telecom)/ Spark – החברה האמינה והגדולה בניו זילנד. קליטה מצוינת בכל הערים והאזורים המיושבים. ניתן לקנות חבילת PRE-PAID באחד הסופרים בעלות של 20 דולרים לחודש. יתרון משמעותי לטלקום הוא עמדת ה-WIFI המפוזרות ברחבי הערים המאפשרות לנצל ג'יגה של DATA בכל יום. וודאפון (Vodafone) – החברה הבינלאומית וודאפון היא מהחברות הגדולות בניו זילנד ומשתמשים רבים נהנים ממנה, בעיקר באזורים המאוכלסים, אולם מחוץ לאזורים אלו הקליטה חלשה מאוד ולכן אינה מומלצת אם הנכם מתכוונים לטייל מחוץ אליהם. חברת טלפונים נוספת: 2Degrees
אפשרויות האינטרנט בניו זילנד אינן מוגבלות כאשר ברשותכם כל האמצעים הטכנולוגיים, בייחוד כאשר חבילות הגלישה שמציעות חברות הטלפונים השונות מאפשרות גלישה בטוחה, מהירה ונוחה. אולם, גם לחבילות הגלישה יש הגבלה מסוימת, והשימוש ההולך וגובר באינטרנט וברשתות החברתיות גורם לחבילות הגלישה להיגמר מהר מאוד, לעיתים תוך ימים ספורים. כאשר יורד החושך, אפשרויות התעסוקה מצטמצמות עד כדי אפס, והמטיילים מוצאים את עצמם מחפשים תעסוקה אלטרנטיבית, ובעידן שלנו – סרטים, סדרות, ולמעשה כל מה שקשור בהתבוננות ובהייה במסך. הוסטלים ופארקי קראוונים רבים מציעים שימוש ב-WIFI שלהם, לעיתים בחינם ולעיתים בתשלום, וזוהי דרך מצוינת להשתמש באינטרנט כאשר צריכים אותו ואין אפשרות דרך חבילות הגלישה. אופציה נוספת, היא הספריות הציבוריות הממוקמות כמעט בכל עיירה, גם בנידחות שבהן. בעלי הספריות עלו על הטריק של המטיילים, שלעיתים מגיעים ורובצים בספריות במשך ימים שלמים, משתמשים ב-WIFI וגורמים להאטה משמעותית במהירות הגלישה, ולכן הגבילו את השימוש ואף התחילו לגבות תשלום בעבורו, אולם למי שהאינטרנט באמת נחוץ עבורו, זוהי דרך נוספת להתחבר לרשת ולטפל בבעיות שצצו. המלצת זהב היא, למרות הכל, לנסות לצמצם ככל שניתן את השימוש באינטרנט, ולזכור שהוא קיים כל הזמן ובכל מקום, ואילו הטיול הוא חוויה שספק אם תחזור שוב, ולכן מומלץ לבהות בנופים האדירים ולא במסך הקטן.
עדיין אין תגובות. תהיו הראשונים שמגיבים.

השאירו תגובה

המייל שלכם לא יפורסם. שדות חובה מסומנים ב *