התנהלות עם כסף

כוכב אחד2 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 תגובות, מומצע: 5.00 מתוך 5)
Loading...

 

בדומה לכל מדינה בעולם, גם לניו זילנד יש מטבע משלה, דולר ניו זילנדי.
ערכו של הדולר האוסטרלי עומד כיום על כ-2.8 שקלים לדולר (הערכה גסה בה ניתן להשתמש לצורך חישובים תכופים).
כמטיילים, תתקלו הרבה בשאלה איך להתנהל עם הכסף במהלך הטיול.
עלות ממוצעת בניו זילנד תנוע בין 1800-2500 דולר ניו זילנדי לחודש, אך נתון זה הוא דינמי מאוד ויכול לנוע למעלה/למטה בהתאם להוצאות שלכם ולאטרקציות שתעשו במהלך שהותכם.
במדריך זה נביא מספר דרכים להתנהלות כספית במהלך הטיול בניו זילנד, כאשר לכל אחת מהדרכים יש את יתרונותיה וחסרונותיה.

שימוש בכרטיסי אשראי בינלאומיים
אופציה זו היא כנראה האופציה הנוחה ביותר, משום שהיא בדיוק כמו בישראל. כשרוצים לשלם, שולפים את הכרטיס מהארנק ומשלמים. זה למעשה היתרון המרכזי של שימוש בכרטיסי אשראי, אולם כרטיסי אשראי טומנים בחובם כמה סיכונים שיש לקחת בחשבון. ראשית, עמלות. כאשר אתם משלמים בכרטיס אשראי בינלאומי בניו זילנד, הבנק מבצע שתי המרות כסף. הראשונה, משקל לדולר אמריקאי, והשנייה מדולר אמריקאי לדולר ניו זילנדי, דבר המייקר מאוד את תהליך התשלום בכרטיס אשראי, במיוחד כאשר זה נעשה לעיתים קרובות (קניות בסופר, תדלוקים, הוסטלים וכדומה). בנוסף, קיימת סכנת גניבת הכרטיס, והתלות בו גדולה מדי כדי לקחת את הסיכון. לכן, המלצת זהב, היא בכל מקרה לקחת שני כרטיסי אשראי בינלאומיים (רצוי ויזה או מאסטרכארד, מכיוון שבחלק מהמקומות לא מקבלים אמריקן אקספרס או דיינרס)
משיכת מזומן
שיטה די דומה לשיטה הראשונה, רק שההבדל המהותי הוא תדירות השימוש בכרטיס. למעשה, השיטה הזאת מבוססת על הוצאת מקסימום המזומן האפשרי מהכספומט, ולאחר מכן התנהלות עם המזומן עד שנגמר. הערך המוסף בשיטה זו היא שניתן לחסוך כסף בזמן הארוך (סובייקטיבי כמובן), מכיוון שהוצאת הכסף מהכספומט הופכת למעמסה ואז מנסים להסתדר ככל שניתן עם הכסף המזומן שיש. כסף מזומן נוח מאוד לשימוש, ובמקומות רבים שתגיעו אליהם לא תוכלו לשלם כלל באשראי, לכן כסף מזומן הוא חיוני, ובכל מקרה זה נראה מגוחך לשלם 2 דולר באשראי. גם כאן, החיסרון המרכזי הוא העמלות אשר גובה הבנק על המרת המטבע, אולם מומלץ להגיע אל הבנק לפני הטיסה ולדון עימם בתנאי המשיכה. (איום לעזוב את הבנק לא עולה כסף). כאשר מסתובבים עם כסף מזומן מומלץ לחלק את הכסף ל-3 חלקים. החלק הראשון, כ-5-10% מהסכום, יהיו בארנק במקום נגיש. החלק השני, כ-25% מהסכום, יהיו בתיק במקום נגיש. החלק השלישי, שאר הסכום, יוחבאו עמוק בתיק על מנת שתמיד יהיה כסף רזרבי לשעת צרה. אם אתם מסתובבים עם רכב, ניתן להחביא גם בו סכום (לא גדול מדי כי פריצות לרכב קורות) שישמש לתשלומים מזדמנים או לרזרבה.
שימוש בכרטיס נטען של הדואר
שיטה שהפכה לפופולרית בקרב מטיילים, הודות לפרסום אגרסיבי של הדואר. היתרון הוא שהכרטיס מופרד מחשבון הבנק וניתן לשלוט בהוצאות ע"י הטענה מדויקת. החיסרון בשימוש זה הוא שהכרטיס ניתן להטענה מהארץ, דבר שיכול לסרבל את היצע המזומן הקיים בכל רגע נתון, ויוצר תלות מסוימת בהורים, שעה שמנסים להיות ספונטניים ולטייל ללא מעצורים.
טרוולרס צ'ק

שיטה שחלפה מהעולם, הייתה נפוצה בעיקר במדינות עולם שלישי.

פתיחת חשבון בנק מקומי
כנראה האופציה המשתלמת ביותר כספית, אולם לא בהכרח כדאית למי שמטייל לטווח קצר. פתיחת חשבון בנק ניו זילנדי כרוכה בעמלת פתיחת חשבון ובעמלת העברת כסף בין החשבון הישראלי והניו זילנדי, אולם רוב הבנקים מעניקים פטור מעמלות עו"ש. עקב כך, כרטיס אשראי מקומי בהחלט יוזיל עלויות לטווח הארוך מכיוון שלא תהיו מוגבלים בכמות המשיכות ולא תחויבו על כך. כאמור, פתיחת חשבון בנק מקומי מומלצת בעיקר למי שמתכוון לטייל בניו זילנד לטווח ארוך, אולם כאמור, נסו להסדיר את עניין העמלות עם הבנק בישראל ותוכלו לחסוך את פרוצדורת הבנק הניו זילנדי.
טיפים נוספים
על מנת לנהל כראוי את כספכם בטיול, כדאי לבצע רישום מדויק של כל הוצאותיכם במהלכו. ערכו רשימה (יש אין ספור אפליקציות לשם כך) בה תזינו את פרטי הרכישות (מהקטנה ביותר ועד לקניית הרכב/טיסה) וכך תוכלו לשלוט בתקציב שהקצבתם לעצמכם. בנוסף, על מנת להצליח לטייל בהנאה אך עדיין לשמור על הוצאות שפויות, תוכלו להשתמש ב"ארנק טיול" (מתאים בעיקר לטיול שותפים). ארנק הטיול נועד למנוע חשבונות פנימיים בכך שמכניסים אליו אחת לתקופה (אתם תחליטו) סכום של 50-100 דולרים ומתנהלים ממנו בלבד. אפשר לבחור להוריד את אחת מהאפליקציות הייעודיות (splitwise לדוגמה) או פשוט לרשום ולעקוב אחרי כל הוצאה משותפת.
עדיין אין תגובות. תהיו הראשונים שמגיבים.

השאירו תגובה

המייל שלכם לא יפורסם. שדות חובה מסומנים ב *